Vikend v danski prestolnici
Z objavami res nisem v koraku s časom in dejanskim dogajanjem.
Pred enim mesecem sva se z mati odpravili v Copenhagen.
Čeprav me vedno zebe, se mi zdi, da je v meni kar precej severnjaške duše in pogrešala sem občutek, ki ga dobim vsakič, ko grem v Skandinavijo.
Ne vem zakaj, ampak skandinavski način življenja me pomirja.
Tam se počutim umirjeno, sproščeno, brez pritiskov, bolj lahkotno in veselo.
Ker je naša draga BRST psihologija praznovala 5. rojstni dan, sva si z mati za darilo privoščili vikend pobeg v dansko prestolnico.
Razmišljala sem, kaj me je najbolj navdušilo.
Želela sem napisat, kaj se najbolj splača pogledat.
Pa se mi je zataknilo.
Ker me niso najbolj navdušile posamezne turistične znamenitosti, ampak predvsem OBČUTEK.
Občutek, da vse teče brez problema, vse je urejeno, lepo, urbanizem je res brez primerjave in že samo opazovanje stavb je poseben užitek.
Všeč mi je, kako vsi švigajo čez mesto na svojih biciklih, da ni prevelike gužve, čeprav gre za večje mesto in da imaš občutek, da mesto poznaš tudi, če si prvič tam.
Oh in njihov stil. Skandinavska preprosta eleganca me je že od nekdaj navduševala, njihova arhitektura in interior pa sta itak za “dol past”.
V Sloveniji najbolj pogrešam multikulturnost. Čeprav je vedno več turistov, me navadno v velikih mestih navduši predvsem mešanica različnih kultur in opazovanje ljudi.
Copenhagen mogoče ni ravno tako pisan kot nekatere druge Evropske prestolnice, a vseeno srečaš ljudi s celega sveta.
Turistov v tem obdobju ni veliko, kar je super, saj si tako dobil boljši občutek, kakšni so zares domačini.
Kakorkoli, vsakič ko grem na sever me prime, da spokam stvari in se preselim gor.
Ampak moram priznat, da me je tale naša čudovita jesen prepričala, da brez jesenskih gozdov in obarvanih gora ne bi preveč dolgo zdržala.
Hvala bogu, da Evropa postaja vse bolj dostopna in lahko do severne prestolnice skočim že iz domačega letališča 🙂
Tako, da v Copenhagen se je znašel na seznamu mojih najljubših mest, ki se pridno polni.
Seveda že razmišljam, katera bo moja naslednja destinacija.
Samo počakam, da mi denarnica odobri nakup letalske karte 😀 do takrat pa se bom nostalgično spominjala pohajkovanja po danski prestolnici in odkrivala lepote, ki nam jih ponuja naša mala deželica 😀
5 STVARI, KI SI JIH MORATE OGLEDATI
1. Freetown Christiana
Je poseben predel v Copenhagnu, ki ima popolnoma svoja pravila in svoj sistem upravljanja.
Na območju živi približno 1000 prebivalcev.
Sprva so območje naseljevali klasični hipiji. Večina prebivalcev pa še vedno živi na podoben način (konopljine vonjave dišijo na vsakem koraku).
Do leta 2004 državni organi niso posegali v opravljanje območja in travica in druge droge so se prodajale na vsakem koraku. Tudi sedaj država območju in njenim prebivalcem malce pogleda čez prste, toda vseeno so odnosi med območjem in državnimi organi sedaj malce bolj strogi.
Mene je območje spominjalo na našo Metelkovo, le da je veliko večje. Poleg tega tu dejansko še vedno živijo prebivalci, ki so si svoja domovanja zgradili na zelo zanimive načine.
Zgleda imajo Danci prirojen občutek za dizajn, saj so tudi tukaj hiške zanimive in posebne, čeprav zelo odštekane.
2. Park Tivoli – je bil zaprt 🙁
Otrok v meni si je zelo želel obiskat zabaviščni park Tivoli, ampak je bil na žalost zaprt.
Vseeno sem ga dala na seznam “must see”, saj je res eden izmed njlepših zabaviščnih parkov v Evropi.
Gre za drugi najstarejši zabaviščni park v Evropi in na videz izgleda kot tisti klasični parki, ki jih srečamo v pravljicah.
Ker je bil zaprt, imam tako še en razlog več, da še kdaj obiščem dansko prestolnico.
3. Nyhavn + Harbor
Stari del mesa s pisanimi hiškami je zelo pravljičen, mene pa je še posebej navdušilo območje med Nyhavnom, Holmom in pristaniščem.
Gre za predel, kjer se zmiksata klasična in moderna danska arhitektura.
Danci so res mojstri v tem, kako prirediti stare pristaniške stavbe na modernističen način, ne da bi pri tem uničili klasično podobo mesta.
Na tem območju med drugim najdeš dansko “odprto kuhinjo”, moderno stavbo mestnega gledališča, ki ji nasproti stoji operna hiša, Admiral hotel, itd.
4. Strøget
Glavno nakupovalno območje.
Tudi, če vas shopping ne navdušuje najbolj, je to območje enkratno za odkrivanje danske kulture.
Nešteto luštkanih kavarnic, pekarn in trgovinic z značilnim danskim interior dizajnom, je res paša za oči.
Tudi, če samo sediš v zavetju udobne kavarne, listaš revijo o oblikovanju (ki jo ne razumeš, ampak jo vseeno požiraš z očmi) ter opazuješ danski ulični stil, je dovolj, da te začutiš utrip danske kulture in se naužiješ inspiracije, ki jo prinaša severnjaški način življenja.
5. Kastellet + Mala morska deklica
Moram priznati, da mi je bilo sprva vseeno ali srečam malo morsko deklico ali ne.
Ker sem poslušala druge, ki so trdili, da je pač samo še en “navaden” kip.
Ampak mogoče me je ravno zato presenetila.
Res je, da je zlo preprosta, ampak ravno s to svojo milino me je prevzela.
Imeli sva sicer srečo, da ni bilo prevelike gužve, ko sva jo obiskali, tako da se nama ni bilo potrebno “drenat”, da jo vidiva.
Je preprosta, ampak lepa in, ko s svojim zasanjanim pogledom strmi na Copenhagensko pristanišče, deluje resnično čarobno.
Deklica se sicer nahaja na območju, kjer stoji tudi trdnjava v obliki zvezde, ki se imenuje Kastellet in pravzaprav predstavlja čudovit parkec, ki je idealen za večerni sprehod, ko ni več prevelike horde turistov in ko se sonce počasi začne skrivati za stavbami mestnega pristanišča.
NEKAJ NASVETOV
Trajanje potovanja
3 celi dnevi, 3 noči
Zapravljena vsota
- Letalo: 150,00EUR/osebo
- Spanje: 235,00EUR/osebo (ker sva želeli biti blizu centra, lahko bi dali manj, sva pa zato privarčevali na prevozu + lahko greš v hostel, ampak so cene podobne, so zelo dragi + res je, da sem “last minute” potovalec in sem stanovanje rezervirala približno dva tedna prej. Če bi pohitela bi verjetno dobila kakšno bolj ugodno ceno).
- Ostalo (hrana, pijača, vstopnine (plačali samo za razgledni stolp cca 5 eur, 2krat taxi, magneti za hladilnik): 250,00 EUR/ osebo.
SKUPAJ: 635, 00 EUR/osebo
Kako se premikati?
Rent a bike!
Ker Brankica ni bila navdušena nad idejo o izposoji kolesa, sva si vse ogledali peš. Center ni velik in če imaš dobro lokacijo stanovanje je res vse v “walking district”.
Če bi ostali kakšen dan več bi si verjetno kupili metro vstopnico, ampak za te 3 dni res ni bilo potrebe.
Vseeno, če nočeš žuljev, rajši najemi kolo (ki niti ni tako drago glede na ostale cene).
Kje se prehranjevat?
Ja, Danska je draga.
Seveda lahko ješ v McDonaldsu ali si kuhaš kosila v stanovanju (če spiš v AirBnb), ampak mene na potovanjih prime “vseeno mi je koliko zapravim” razpoloženje in z denarjem veselo razsipavam kot mali milijonar (ok, pretiravam, ampak res ne pazim preveč na cene), enkrat sem sicer zavila v Mcdonalds, enkrat sva šli v Vapiano (vedno ga obiščem povsod, kjer ga imajo). Drugače pa sva jedli v kjut brunch lokalčkih, ki jih srečaš na vsakem vogalu.
Danska moda
Zelo sem si sicer želela kupit kaj posebnega od katere izmed danskih modnih znamk, ampak so me cene nato vseeno malce odvrnile (preveč rada zapravljam za hrano, ups).
Mogoče mi je malo žal, ker so nekatere stvari res special, ampak v dobi interneta so nam stvari itak dostopne na dosegu roke, tako da se kakšen kos mogoče vseeno kmalu znajde v moji omari.
Spodaj sta dve znamki oziroma spletni strani, ki sta mene najbolj navdušili ??
https://hoofers.dk/collections/last
https://www.standofficial.com/stand/all-collection/
Če povzamem, severnjaška duša še vedno tiči v meni in upam. da mi kmalu uspe ponovno skočiti v eno izmed severnjaških držav.
Vsekakor je Copenhagen odličen vikend pobeg, zato hitro skoči na Momondo in pobrskaj za poceni letalskimi kartami 🙂
Pozdravček,
Kaja
…
Še nekaj vizualnih utrinkov ??